Markės

Straipsniai
Atgal į straipsnių sąrašą Atgal į straipsnių sąrašą
2025-04-02

Kaip dažnai reikia keisti moto šalmą (ir kodėl senas gali būti pavojingas)?

Kaip dažnai reikia keisti moto šalmą (ir kodėl senas gali būti pavojingas)?
Motociklininko šalmas – tai daugiau nei tik įvaizdžio dalis. Tai pirmoji ir dažnai vienintelė rimta galvos apsauga, kuri geba lemti gyvybės ar mirties klausimą. Vis dėlto dauguma motociklininkų savo šalmą perka ne vienam sezonui, o dažnai naudoja 5 ar net daugiau metų. Tačiau ar žinai, kad net jei tavo šalmas atrodo visiškai tvarkingas – jis vis tiek gali būti nebesaugus?

Šalmo galiojimo laikas – ne mitas

Nors tai gali pasirodyti keista, bet net ir brangiausi, aukščiausios klasės moto šalmai turi „galiojimo laiką“. Dauguma gamintojų rekomenduoja keisti šalmą kas 5–7 metus nuo pagaminimo datos, o jei šalmas patyrė smūgį – jį reikia keisti nedelsiant.

Kodėl? Visų pirma dėl medžiagų senėjimo. Šalmo viduje esantis EPS sluoksnis (polistireno putplastis), atsakingas už smūgio absorbciją, laikui bėgant praranda savo elastingumą. Net jei tu niekada nepatyrei avarijos – šiluma, UV spinduliai, prakaitas, dulkių dalelės ir net laikymo sąlygos veikia šio sluoksnio struktūrą.

Pagal Japonijos SHOEI gamintojo duomenis – po 5 metų intensyvaus naudojimo šalmo apsaugos efektyvumas gali sumažėti net iki 30 % (net jei išorėje nėra jokių matomų pažeidimų). Tai reiškia, kad tavo „mylimiausias“ šalmas gali būti gražus, bet nebe efektyvus.

Kada keisti šalmą anksčiau nei po 5 metų?

Yra keletas situacijų, kai šalmą reikia keisti anksčiau nei nurodytas 5–7 metų laikotarpis.

 ● Po kritimo ar avarijos. Net jei šalmas atrodo sveikas – smūgio metu EPS sluoksnis galėjo deformuotis. Tai nėra elastinga medžiaga. Jei jau susispaudė – ji nebesugers smūgio antrą kartą.
 ● Jeigu jis nukrito ant žemės. Taip, net ir toks „nekaltas“ incidentas gali pakenkti šalmo struktūrai. Jei šalmas nukrito nuo motociklo sėdynės ar stalo ant kieto paviršiaus, ypač kampu – rekomenduojama jį patikrinti arba keisti.
 ● Kai pradeda irti vidus. Prakaito, dulkių ir UV poveikis ilgainiui paveikia vidinį pamušalą. Jei jis tampa kietas, įskilęs ar praranda formą – tai ženklas, kad šalmą reikia keisti. Prastas prigludimas = mažesnė apsauga.
 ● Pasikeitus galvos formai (ar šukuosenai). Skamba juokingai, bet kūnas keičiasi. Jei šalmas pradeda laisvai „vaikščioti“ ant galvos ar spausti netinkamose vietose – tai ženklas, kad laikas peržiūrėti dydį ar modelį.

Seno šalmo pavojai: ko nematai – gali pakenkti

Svarbiausias dalykas, kurį reikėtų suprasti – šalmas neapsaugo galvos savo kietumu, jis apsaugo sugerdamas smūgį, lyg pagalvė. O jeigu EPS sluoksnis susidėvėjęs – jis šios funkcijos neatlieka. Išoriškai jis gali atrodyti puikiai: be įbrėžimų, švarus, blizgantis. Tačiau viduje tai gali būti tarsi „tyli grėsmė“.

Statistika rodo, kad daugiau nei 40 % sunkių galvos traumų per moto avarijas įvyksta, kai naudojami pasenę arba netinkamai uždėti šalmai (pagal Europos kelių saugumo observatorijos duomenis).

Dar daugiau – naudotas šalmas iš antrų rankų gali būti dar pavojingesnis. Nežinai, kaip jis buvo laikomas, ar nepatyrė kritimų, ar nebuvo įtrūkęs... Net jei atrodo puikiai – tai rizika, kurios neverta prisiimti.

Kaip patikrinti šalmo amžių?

Beveik kiekvieno šalmo viduje (po pamušalu arba etiketėje) yra nurodyta gamybos data. Ji gali būti pateikta kaip MM/YY (mėnuo / metai) formatu. Jei tavo šalmas senesnis nei 5 metai – metas pradėti planuoti jo keitimą. Ypač jei važinėji dažnai.

Patyrę motociklininkai šalmą keičia ne tik dėl saugumo, bet ir dėl komforto. Nauji modeliai būna lengvesni, geriau ventiliuojami, turi modernesnes užsegimo sistemas bei integracijas su Bluetooth ar GoPro tvirtinimais.

Kaip dažnai keičia šalmą patyrę motociklininkai?

Remiantis „RevZilla“ ir „Motorcycle Consumer News“ atliktais tyrimais – apie 65 % patyrusių motociklininkų šalmą keičia kas 4–6 metus, net jei neįvyko jokios avarijos. Be to, net 80 % jų nurodo, kad prioritetas – ne dizainas, o apsauga.

Lietuvoje daugėja motociklininkų, kurie domisi saugumo naujovėmis – populiarėja šalmai su MIPS (Multi-directional Impact Protection System), anglies pluošto korpusais ar pažangia ventiliacija.

Šalmas – tai ne amžinas daiktas

Tavo šalmas – tai tavo gyvybės draudimas kelyje. Nors jis gali kainuoti 200, 500 ar net 1000 eurų – tai menka kaina už galimą gyvybės išsaugojimą. Svarbiausia – suprasti, kad net jei jis atrodo gerai, tai nereiškia, kad jis vis dar saugus.

Prisimink – gera investicija į kokybišką šalmą ir reguliarus jo atnaujinimas yra ne prabanga, tai atsakomybė.
 
VIDEO
Įdomiausi automobiliai

Ar elektromobilis pigiau nei benzininis?

Toliausiai nuvažiuojantys

Dujų atsiperkamumo skaičiavimas

Elektromobilių stotelių žemėlapis

Taršos mokesčio lentelė

Greičio matuoklių žemėlapis

BENDRAUKIME

NR.1 ATSILIEPIMŲ SVETAINĖ LIETUVOJE

104 000 lankytojų per mėnesį

Autoasas.lt įkurtas 2007 metais kaip atsiliepimų apie automobilius svetainė. Šiandien mes esame nemokamų skelbimų ir populiariausia atsiliepimų svetainė Lietuvoje turinti 5000 skelbimų, virš 8300 atsiliepimų apie automobilius bei beveik 2000 automobilių apžvalgų su techniniais duomenimis, aprašymais, foto, video ir kita informacija. Tikimės būti Jums naudingi ir linkime gero naršymo.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas